Yaşlandırma uygulamasını kullananlar dikkat! Verileriniz tehlikede olabilir…

Dönem dönem popüler olan efektler için birçok kişi tam olarak güvenmediği uygulamaları telefonuna indiriyor. Son günlerde popüler olan FaceApp uygulaması ve efektleri dünyada 150 milyon dolaylarında kişi tarafından indirildi. Ancak bu uygulamayı kullanırken verilen izinler endişe uyandırıyor...

Yaşlandırma uygulamasını kullananlar dikkat! Verileriniz tehlikede olabilir…

Yaşlandırma uygulamasını kullananlara kötü haber geldi. Genellikle yaşlandırma efekti amacıyla kullanılan FaceApp adlı uygulama insanların yüzlerici yapay zeka ile yaşlandırırken, orjinal fotoğrafı kendi sunucularında saklıyor. ShiftDelete’de yer alan habere göre Amerikalı siyasetçiler de uygulamanın Amerika güvenliğine tehdit oluşturduğunu düşünüyorlar.

DİKKAT ÇEKİLEN RİSKLER NELER?

Risk 1: “Şartlar ve Koşullar”

Başka bir sosyal medya uygulamasında olduğu gibi, kullanıcı sözleşmesinin amacı sizin verilerinizi korumaktır ve kullanıcıları savunan ilk mekanizma budur. Ayrıca bu sözleşme içerisinde sizin verilerinize neler yapılacağıyla ilgili bilgiler de yer alır.

John Koetsier “FaceApp'in belirttiği sözleşme şartları gördüklerim arasında en kötüsü !” olarak bir açıklamada bulundu.

Wireless Lab, resimlerinizi veya verilerinizi, sizi bilgilendirmeye gerek kalmadan uygun gördüğü şekilde kullanabilir.

FaceApp, içerisinde bulunan verilerinizin ve bilgilerinizin silinmesini talep etseniz bile bu içerikleri tutmaya devam edebilir.

Şirket, sizi bilgilendirmeye gerek duymadan, seçtiği üçüncü şahıslara verilerinizi satabilir yada paylaşabilir, bu satış ve paylaşma durumlarını saklı tutma hakkına sahiptir.

Verilerinizi ve bilgilerinizi seçtiği herhangi bir ülkede depolayabilir ve bu hakları saklı tutar.

Detaylar şok edici duruyor. USA Today‘de çalışan gazeteci Dalvin Brown, Facebook da dahil olmak üzer bir çok sosyal medya platformlarının bu tarz bir sözleşme sunduğunu söylüyor. FaceApp'ın bu sözleşmesi ve yaklaşımı Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi‘ne (GDPR) uyumlu olmadığı görünüyor. Bu da Wireless Lab'ın uluslararası gizlilik düzenlemelerini görmezden geldiği anlamına geliyor.

Şirket yöneticisi Goncharov, Forbes'e sözleşmenin güncelleneceğini açıkladı. Ancak şirket hala somut sözler vermiş değil.

Türkiye’den birçok ünlü de Faceapp uygulamasını kullanmıştı.