Son dakika… Motorine zam geldi

Motorinin litre fiyatına 17 Eylül 2019'dan itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş zam geldi.

Son dakika… Motorine zam geldi

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’dan yapılan açıklamaya göre motorinin litre fiyatına bu gece yarısında itibaren geçerli olmak üzere 7 kuruş zam geldi. Söz konusu zam pompa fiyatlarına da yansıyacak.

Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı

17/09/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere

Motorinde 7 Krş/Lt

pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.

— EPGİS (@trepgis) 16 Eylül 2019

Söz konusu zammın ardında İstanbul’da ortalama 6.31 TL olan motorinin litre fiyatı 6.38 TL’ye çıkacak. Ankara ve İzmir’de ortalama 6.38 TL olan motorinin litre fiyatı ise 6.45 TL’ye yükselecek.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

EŞEL MOBİL NE ZAMAN DEVREYE GİRER?

Reuters’in verdiği bilgiye göre akaryakıt fiyatlarında eşel mobilin tekrar devreye alınması için daha pompa satış rakamlarına yansıması gereken tahmini rakamlar motorinde 12 kuruş/litre, benzinde 35 kuruş/litre, otogazda ise 45 kuruş/litre seviyesinde bulunuyor.

SUUDİ ARABİSTAN’DAKİ SALDIRI PETROL FİYATLARINI YÜKSELTTİ

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine cumartesi günü yapılan ve dünya petrol üretiminin %5’inin durmasına yol açan saldırının ardından 1991 yılındaki Körfez Savaşı’ndan bu yana en sert gün içi yükselişi kaydetti. Brent petrolünün fiyatı yüzde 19.5 ile 14 Ocak 1991’den bu yana en sert gün içi artışı yaşayarak 71.95 dolara yükseldi. Brent petrol daha sonra kazanımlarını azaltmasına rağmen yüzde 10 artıda 66 dolar seviyesinde işlem görüyor. Brent petrol fiyatlarında yaşanan artış Türkiye'de akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıyor. Bu yükselişin Türkiye’deki fiyatları da etkilemesi bekleniyor.