Son dakika… Kadının adı Türkiye’de olduğu gibi Dünya’da da yok

Son yılların en büyük sorunlarından biri kadına uygulanan şiddet ve kadın cinayetleri... Geçtiğimiz haftalarda Emine Bulut ile maalesef tekrar gündeme gelen bu sorun dünya genelinde de hızla tırmanıyor.

Son dakika… Kadının adı Türkiye’de olduğu gibi Dünya’da da yok

CERENSU GÜLMÜŞ-sozcu.com.trHer üç kadından biri her gün şiddete maruz kalıyor. Resmi rakamlara göre sadece Türkiye'de 2011 Ocak-2019 Ağustos arası 2636 kadın cinayet işlendi. 2018'de 440, 2019'un ilk 8 ayında ise 294 kadın cinayeti… Birleşmiş Milletlerin yayınladığı rapora göre 2017 yılında dünyada 87,000 kadın cinayeti işlendi. Bu cinayetlerin %58'i kurbanların tanıdıkları tarafından işlendi. Yani 2017 yılında her gün 137 kadın bir tanıdığı tarafından öldürüldü.

Çoğu kadın cinayeti herkesin gözünün önünde yaşandı, güpegündüz yaşandı, ‘geliyorum’ dedi ve maalesef geldi. Kadın cinayeti kurbanları çoğu zaman daha önce suç duyurusu bulunmuş, yardım talep etmiş kadınlar. Kadınların şikayetlerinin ciddiye alınmaması, cezaların yeterince caydırıcı olmaması ve polisin olaylara etkili müdahale edememesi adeta katillerin işini kolaylaştırıyor.

Cape Town’da kadınlar onbinlerce kadın, üniversite öğrencisi Uyinene Mrwetyana’nın Clareinch Postanesi’nde bir postacı tarafından öldürülmesi sonrasında sokağa çıkmıştı.