Son dakika… İran’dan ABD’nin saldırı hamlesine ilk yanıt

Amerikan medyası ABD'nin insansız hava aracının düşürülmesi nedeniyle bu sabaha karşı İran'ı vurmak üzere hazırlık yaptığını fakat onayın saldırılar gerçekleşmeden birden bire geri çekildiğini yazdı. Bu gelişmenin ardından Reuters haber ajansı, ABD Başkanı Donald Trump'ın dün gece Umman aracılığıyla Tahran'a mesaj gönderdiğini duyurdu. Buna göre Trump İran'a saldırının eli kulağında olduğu uyarısında bulundu. Reuters'ın haberinde, İran Dini Lideri Hamaney'in ABD ile yapılacak herhangi bir görüşmeye karşı olduğu belirtildi.

Son dakika… İran’dan ABD’nin saldırı hamlesine ilk yanıt

Reuters'ın haberine göre; Trump mesajında İran'a karşı herhangi bir savaşa karşı olduğunu ve Tahran'la muhtelif meseleleri görüşmek istediğini belirtti.

Gizlilik kaydıyla Reuters'a konuşan yetkililerden biri, “Bizim cevabımız için kısa bir zaman verdi fakat İran'ın anlık yanıtı, bu meseleye ilişkin karar Dini Lider Ayetullah Ali Hamaney'e aittir oldu” dedi.

İkinci yetkili ise “Biz liderin herhangi bir müzakereye karşı olduğunu açıkça söyledik, fakat bir karar vermek için mesaj ona iletilecek” ifadelerini kullandı.

Bu yetkilinin ayrıca Ummanlı yetkiliye İran'a yönelik herhangi bir saldırının bölgesel ve uluslararası sonuçları olacağını ilettiği aktarıldı.

Öte yandan Reuters’ın son dakika haberinde İran’ın, İsviçre Büyükelçisi’ne açıklamalarda bulunduğu belirtildi. Fars haber ajansına dayandırılan haberde, “Eğer ABD İran’a karşı askeri bir müdahale yaparsa sonuçlarına katlanacaktır” dedi.

İngiliz havayolu şirketi British Airways, bölgedeki uçuşların etkilenmeyeceğini duyurdu. British Airways tarafından yapılan açıklamada, “Seyahatlerimiz devam edecek, alternatif rotalar kullanılacaktır” dedi.