MEB LGS tercih robotu yayında! Heyecan başladı, LGS tercihleri e-Okul’dan alınıyor

LGS sonuçları ve tercih kılavuzu açıklandı, sıra tercih dönemine geldi. LGS tercihleri 1-12 Temmuz arasında alınacak. LGS tercih dönemi için ise sonuçlar, 22 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak. Adaylar tercihlerini yaparaken MEB'in yayımladığı tercih robotunu kullanabilirler. LGS tercihleri e-Okul üzerinden alınacak.

MEB LGS tercih robotu yayında! Heyecan başladı, LGS tercihleri e-Okul’dan alınıyor

Öğrencilerin heyecanla beklediği dönem başladı. LGS’ye katılan öğrenciler bugünden başlayarak 12 Temmuz’a kadar lise tercihlerini yapacaklar. Öğrenciler tercihlerini yaparken LGS sonuçları ve lise taban puanlarını göz önüne alacaklar ve e-Okul sistemi üzerinden lise tercihlerini yapacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından lise taban puanları, lise kontenjanları ve yüzdelik dilimler sonuçların açıklanmasının hemen ardından yayınlanmıştı. Ardından da LGS tercih robotu erişime açıldı.

LGS TERCİH KILAVUZU 

E OKUL 2019 LGS TABAN PUANLARI VE YÜZDELİK DİLİMLERİ İÇİN TIKLA

2019 MEB LGS TERCİH ROBOTU

MEB LGS tercihleri bugün alınmaya başladı. Öğrenciler e-Okul sistemi üzerinden lise tercihlerini yapacak. Tercih işlemleri 12 Temmuz’a kadar devam edecek ve LGS tercih sonuçları ise 22 Temmuz’da açıklanacak. MEB öğrencilerin tercihlerine yardımcı olması açısından LGS tercih robotunu da erişime açmıştı. Yukarıda bulunan linklerden dilediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

E-OKUL LGS GÜVENLİK KAYIT NO NEDİR?

E-Okul tercih giriş ekranında öğrencilerin karşısına çıkan güvenlik kayıt no, adaylardan sonraki tercihler ve tercih düzenleme işlemlerinden talep edilen bilgiler arasında yer alacak.

Güvenlik Kayıt No alanı Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Yerleştirme Sınavı başvurusunda verilen numaradır.

Bu sınava Başvuru yapmamışsanız ilk girişte boş geçiniz. Başvurunun kaydedilmesinden sonraki girişlerde size verilecek olan “Güvenlik Kayıt No” değerini girmelisiniz.

Kayıt işleminden sonra ekranda gösterilecek olan “Güvenlik Kayıt No” değerini almayı unutmayınız. Numarayı almayı unuttuysanız öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne şahsen başvurarak Güvenlik Kayıt Numarası’nı öğrenebilirsiniz.

MERKEZİ SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK OKUL TÜRLERİ

-Fen Liseleri

-Sosyal Bilimler Liseleri

-Özel program uygulayan Anadolu Liseleri

-Özel Program uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri

-Anadolu Teknik Liseleri

-Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleridir