Ders zili kimin için çalıyor?

Eğitim bilimci, akademisyen Dr. Özgür Bolat, SÖZCÜ’ye konuştu: Bolat, “Eğitim insanların kendini tanımasına ve zihinlerin özgürleşmesine katkıda bulunmaktır. İnsanın kafasındaki sınırlardan kurtulma sürecidir. Ne yazık ki bizde, bireyi öldüren, birey olmayı bitiren birçok yaklaşım var” dedi

Ders zili kimin için çalıyor?

Yeni eğitim yılı başladı. Resmi ve özel okullarda 18 milyon öğrenci ve 1 milyon öğretmen ders başı yaptı. Türkiye'de eğitimin geldiği noktayı hepimiz biliyoruz, yaşıyoruz. Fakat eğitim sadece okulda yaşanan bir süreç değil, evde anne baba ile başlayan ve tüm yaşam boyu devam eden bir deneyim… Önce Boğaziçi Üniversitesi, ardından Harvard Üniversitesi'nde eğitim bilimleri okuyan Dr. Özgür Bolat'la işte bu yaşam boyu devam eden deneyimi konuştum. 3 sene önce “Beni Ödülle Cezalandırma” kitabını yazan ve 310 bin satan, şimdilerde de “Övgünün Zararları” isimli kitabı için çalışan Bolat'a şunları sordum:

‘Çocuklarımız neden sosyal medya bağımlısı?, ‘Uyuşturucu neden bu kadar arttı?', ‘Öğrenciler neden kopya çekiyor ve yalan söylüyor?', ‘Gençlerimiz neden özgüvensiz?', ‘Çocuklar okullarda neden mutsuz?' İşte bu röportajda yanıtları bulacaksınız. Ve belki de yeni sorular aklınıza gelecek! Çünkü Bolat'ın de söylediği gibi “Bilginin sonu yok…”

EĞİTİM BİREY OLMAKTIR

ÖG: Dün yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Siz değerli bir eğitim bilimcisiniz… Eğitim nedir?ÖB: Eğitim insanların kendini tanımasına ve zihinlerin özgürleşmesine katkıda bulunmaktır. Yaşamımızı kısıtlayan birçok olumsuz düşünce kalıbı var. Bu olumsuz düşünce kalıplarını da çoğu zaman anne ve babalarımız oluşturur : “Ne yapsan boş”, “Kimseye güvenme”, “Yapamazsın”… Bir insan “Ben yapamam” diye düşünüyorsa, ne kadar yetenekli olursa olsun başaramaz. Özgürleşmek size empoze edilen ve sizi engelleyen düşünce yapılarını bulup, bunlardan kurtulmaktır. Birey olmaktır. Eğitimin en büyük amacı da bu sürece yardımcı olmaktır. Yani, eğitim; insanın kafasındaki sınırlardan kurtulma sürecidir. Ne yazık ki bizde, bireyi öldüren, birey olmayı bitiren birçok yaklaşım var.

Özgür Bolat, “Birey olamayan kişi, bencil olur. Hep almaya çalışır” dedi.