Dahi çocukların okulunda skandal

Liselere Giriş Sınavı(LGS)’de tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alabilen şampiyonların girebildiği İstanbul Erkek Lisesi ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi öğrencileri yeni eğitim yılına Bipolar Bekçi sendromuyla girecek. Süper zeki beyinler, yatılısı da olan okulda gece-gündüz koruması için Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nden, heyet raporlu iki uçlu duygu durum bozukluğu yaşayan bekçiye emanet ediliyor. Bekçi hala okulun ortasındaki lojmanda kalıyor. Velilerin şikayeti üzerine İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı inceleme başlattı. Aileler, “Böyle bir vakada inceleme olmaz. Çocuklarımızın zarar görmesi mi bekleniyor?” dediler.

Dahi çocukların okulunda skandal

Türkiye'de ilk ve orta dereceli okullarda okuyan 18 milyon öğrenci yarın başlayacak olan 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı heyecanını yaşıyor. Bu heyecan her çocuk ve aile için başarılı bir eğitim yılı beklentisine, mutluluğa dönüşmeyebiliyor.

Bipolar Bekçi Sendromu

İstanbul'un göbeğinde Osmanlı'nın ilk sivil lisesi olma özelliği taşıyan 1850 yılında Sultan Abdülmecid'in yaptırdığı tarihi İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde, İstanbul Erkek Lisesi kız öğrencileri de aynı pansiyonu kullandığı için onları da etkileyen bir bekçi krizi yaşanıyor. Tarihi lisenin 940 öğrencisi ve bahçesinde bir kız yatakhanesi var. 226 öğrenci de bu yatakhanede İstanbul Erkek Lisesi'nde okuyan kız öğrencilerle gece-gündüz yatılı okuyor.

İstanbul Erkek'le ortak

1884 yılında kurulan Türkiye birincilerinin girebildiği İstanbul Erkek Lisesi'nin öğrencileri de aynı okulun bahçesindeki yatakhaneyi ortak kullanıyorlar. Bu da sorunu tarihi iki okulun sorunu haline dönüştürüyor. Dahi derecesinde zeki 940 çocuğun eğitim gördüğü ve Türkiye'yi yönetenlerin yetiştirildiği tarihi iki lisenin gündemi okullar açılırken gündemini ise ‘Bekçi' yapıyor. Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin daha önce okulda yaptığı sucuk partisi, öğrencilerle mahkemelik olması ve haçlıklarına mahkeme kararıyla el koydurması haberleriyle gündeme gelen Okul Müdürü Necati Yener, bekçi R.K'nın okulda kalmasında ısrarcı olduğu görülüyor. Sözleşmesi yenilenmediği halde bekçi okulun ortasındaki lojmanda konaklamaya devam ediyor. Yönetmeliğe göre; yardımcı personeli işe Okul Aile Birliği'nin alması ve sözleşmesini onaylaması gerekiyor.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Müdürü Necati Yener