Beklenen Seferler 11 Yıl Sonra Yeniden Başladı!

THY tarafından 11 yıl önce iptal edilen İstanbul Strazburg uçuş seferleri yapılan açıklama ile birlikte yeniden başladı.

Beklenen Seferler 11 Yıl Sonra Yeniden Başladı!

İstanbul Havalimanı'ndan havalanan THY'ye ait uçak Strazburg  Havalimanı'na TSİ 11.15'te indi. Uçak su takı ile karşılandı. Strazburg'tan  İstanbul'a direkt uçuşla gidecek yolcuları taşıyan THY'ye ait uçak ise TSİ  14.40'da havalandı.

İlk uçuşun yapılması dolayısıyla Strazburg Havalimanı'nda düzenlenen  açılış töreninde konuşan Strazburg Havalimanı Genel Müdürü Thomas Dubus,  İstanbul'dan Strazburg'a sefer düzenledikleri için THY'ye teşekkür etti.

Bugün kendisi ve havalimanı çalışanları için özel bir gün olduğunu  belirten Dubus, bu seferlerin kendileri için taşıdığı öneme değindi.


Strazburg Yerel Yönetim Başkanı Robert Hermann, THY'nin buraya uçuş  gerçekleştirmesinin kentin ekonomisi ve diplomasisi için olumlu bir gelişme  olduğunu belirterek, "THY ile Strazburg Havalimanı arasında yapılan anlaşma  sayesinde havalimanın uluslararası uçuşları güçlenecek." dedi.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kaan Esener de  11 yıl aradan sonra THY’nin İstanbul’dan Strazburg’a tekrar seferler  düzenlemesinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bas-Rhin İl Genel Meclis Başkanı Frederic Biery, "Bu sefer hattının  açılışı bizim için tarihi bir an, çünkü bu seferler sayesinde dünyanın en büyük  havalimanına ulaşılıyor. Bu da THY’nin sayesinde gerçekleşiyor. THY dünyada en  önemli ağa sahip bir havayolu." ifadelerini kullandı.

Bu uçuşlar sayesinde Türkiye, Asya, Orta Doğu ve Afrika’ya  yakınlaştıklarını aktaran Biery, THY’ye teşekkürlerini iletti.

Bas-Rhin İl Genel Meclis Üyesi David Sağlamer , THY’nin Strazburg’a  gelmesinin kent için büyük bir imkan olduğunu ve şehrin ekonomisine katkıda  bulunacağını söyledi.

THY Güney Avrupa Satış Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Sönmez, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, THY'nin İstanbul-Strazburg yaz-kış tarifeli  seferlerini haftada 4 gün gerçekleşecek şekilde bugün başlattıklarını belirterek,  Strazburg'un Fransa'da uçuş düzenledikleri yedinci nokta olduğunu vurguladı.

Strazburg'un kendileri için önemli bir nokta olduğunu ifade eden  Sönmez, İstanbul Havalimanı'nın  sağladığı imkanlarla istedikleri saatlerde daha  fazla noktaya sefer düzenleyebildiklerini bildirdi.

Sönmez, Strazburg'un artık THY'nin uçtuğu 311. noktası olduğunu dile  getirdi.

THY'nin bu bölgede seferler düzenleyerek aslında bir eksikliği  giderdiğini ifade eden Sönmez, Fransız yetkililerin THY'nin Strazburg'ta  olmasından büyük memnuniyet duyduğunun altını çizdi.

Sönmez, Strazburg'da THY'nin uluslararası anlamda bir rakibi  bulunmadığını belirterek, "Bu bizi rekabette öne taşıyacak. THY başta Avrupa  olmak üzere birçok coğrafyada yeni noktaların network ağına öncük etmeye devam  eden bir havayoludur. Önce biz geliyoruz belli şeyler başarıyoruz ve devamında  rakiplerin sefer icra ettiğimiz noktalara seferler icra ediyor. Bu bizi mutlu  ediyor. Umarım Strazburg da aynı örnek teşkil eder." dedi.

Ömer Faruk Sönmez, THY'nin bu yıl Finlandiya, Bali, Meksika ve  Mısır'da yeni noktalarda seferler düzenlemeye başlayacaklarını duyurdu. İstanbul-Strazburg karşılıklı uçuşları pazartesi, çarşamba, cuma ve  pazar günleri olmak üzere haftada 4 gün gerçekleşecek.


Açılış törenine THY Paris Müdürü Hikmet Mesut Türkseven,  Türkiye'nin  Strazburg Başkonsolosu Muzaffer Rami Şaylıman, birçok Fransız yetkili ve basın  mensupları da katıldı.